Paxman tillförs 123,5 miljoner kronor genom riktad nyemission
Medicinteknikbolaget Paxman har genomfört en riktad nyemission av 1,9 miljoner aktier. Det framgår av ett pressmeddelande. Genom nyemissionen erhåller Paxman 123,5 miljoner kronor före emissionskostnader.

Paxman utvecklar skalpkylningssystem för behandling av patienter som står under cellgiftsbehandling. Foto: Paxman
Nyemissionen tecknades av svenska och internationella institutionella investerare, inklusive Eiffel Investment Group, Unionen samt vissa befintliga aktieägare.
Paxman lade den 18 mars ett bud på att förvärva samtliga aktier i Dignitana. Erbjudandet är ett aktieerbjudande och eventuella kostnader relaterade till det förväntas finansieras med befintlig kassa, det vill säga den riktade nyemissionen genomförs oberoende av förvärvet.
Kapitalet som nu tas in ska användas enligt följande:
- Kommersialisering av sin senaste innovation, en enhet som används för att förhindra Cytostatikainducerad perifer neuropati. Paxman kommer att slutföra kliniska prövningar och regulatoriska tester under 2025, med en plan att lansera kommersiellt under Q2 2026. Resurser kommer att krävas för att stödja en kapitalutbyggnad i USA, tillsammans med vidare organisatorisk utveckling och marknadsföring för att säkerställa en framgångsrik lansering;
- investering i Paxman:s nya toppmoderna anläggning, som kommer att kunna stödja organisationens tillväxt genom förbättrade arbetsflöden och ytterligare monteringslinjer under 2026 och 2027; och
- ytterligare investeringar i forskning och utveckling, specifikt inom topikala behandlingar för att förbättra effekten av skalpkylning med nya och innovativa terapier.